www.bioinstitut.cz › Voda v krajině a ekologický chov včel

Voda v krajině a ekologický chov včel

foto
V ekologickém centru Sluňákov v Horce nad Moravou proběhl opět zajímavý dvoudenní seminář. Bioinstitut tentokrát přilákal zájemce o téma voda v zemědělské krajině a ekologický chov včel. 17.-18. února 2009 dorazilo na Sluňákov 48 účastníků. Seminář uspořádal Bioinstitut, o.p.s. za podpory grantu z Islandu, Lichtenštějnska a Norska v rámci finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
První den se věnoval tématu vody z různých úhlů pohledu. Prof. Šarapatka z Univerzity Palackého v Olomouci zabrousil do problematiky udržitelných systému zemědělského hospodaření ve vztahu k vodě v krajině. Představil poslední výsledky výzkumů, které se zabývaly znečištěním vodních zdrojů zemědělskou činností a problematikou eroze půdy. Doporučení, které z přednášky vyplynula zahrnovala zejména protierozní opatření, oživení zemědělské půdy a akcentovala nutnost návratu rozptýlené vegetace do venkovské krajiny. Zde navázal Ing. Milan Kouřil z MZe, který se snažil osvětlit aktuální situaci kolem zavedení krajinných prvků do novely zemědělského zákona, které by mělo zajistit jejich větší ochranu. Také nastínil pravděpodobný vývoj dotační politiky, kdy tyto prvky již nadále nebudou zemědělcům „vystříhávány“ z registru pozemků v LPIS.

Velmi zajímavá přednáška se nesla v duchu klimatických změn od RNDr. Jana Pokorného ze společnosti ENKI, který se zabýval otázkami vlivu změn v zemědělské krajině na globální oteplování Země, problematikou odvodnění krajiny a důležitostí rostlin, zejména stromů, pro mikroklima daného území. Vyzdvihl možnost aktivního přístupu, k tomuto pro běžného člověka dost abstraktnímu problému, který má však na zemědělství velice zásadní dopad. Zdůraznil, že stromy zajišťují obrovský výpar vody a výrazně tím vyrovnávají teploty v čase i prostoru. Každý člověk má tedy možnost aktivně ovlivňovat své mikroklima v okolí a také přispívat k zadržování vody v krajině. Tomuto zajímavému tématu se budeme v některém z příštích čísel Zpravodaje podrobněji věnovat.
Seminář doplnila krátká vycházka po okolí ekologického centra, kterou vedla Ing. Olga Žerničková z CHKO Litovelské Pomoraví. Seznámila účastníky s revitalizačními projekty v okolí Sluňákova a aspekty říční krajiny v CHKO.
Odpoledním programem zakončil Ing. Radomil Hradil příjemným putováním po říčce Rokytce ve středočeském kraji. Byl to velmi citlivý příběh o jedné říčce, která se v průběhu let měnila zásahem lidské existence.

Druhý den již přilákal mnoho zájemců o včelařství, kde se diskutovala dnešní kritická situace s úbytkem včel. Radomil Hradil uvedl účastníky do základních nezbytných funkcí včel pro zdravé fungování krajiny a rovněž důležitosti vyvážené diverzitní krajiny pro život včel. Doktor Antonín Přidal z MZLU Brno otevřel účastníkům semináře fascinující říši včel a podělil se o své hluboké znalosti z ekologie opylovatelů. Zdůraznil nesmírně důležitou roli včel pro zemědělství, ale i pro divokou přírodu: „ Kdyby z krajiny vymizely včely, převládly by v ní brzy rostliny větrosnubné – hlavně trávy, pestrá květena by postupně zanikla a příroda by zjednotvárněla“, uvedl. Kromě toho je podle něho včela významným bioindikátorem kvality životního prostředí, jelikož citlivě reaguje na jeho znečištění. Celý seminář zakončil poradce pro ekologické zemědělství Ing. Roman Rozsypal, který shrnul zásady ekologického chovu včel a pravidla pro certifikaci včelích produktů v biokvalitě.

Publikováno:  10.3.15

© 2015 - Bioinstitut

Institut pro ekologické zemědělství a udržitelný rozvoj krajiny

Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc
e-mail: info@bioinstitut.cz