Úvod dvoudenního semináře patřil Hubertu Herrmannovi z Českého svazu chovatelů masného skotu, který hodnotil současný stav chovu masného skotu; věnoval se plemenům masného skotu – kontrole užitkovosti podle chovaných plemen, standardům raných a pozdních plemen; možnostem výkrmu skotu založeného pouze na travních porostech. Tato problematika je u nás velmi diskutovaná. A následující přednášející potvrdil možnost získat kvalitní hovězí maso od skotu krmeného výhradně pastvou, senem, senáží.
Eric Meili ze švýcarského výzkumného ústavu pro ekologické zemědělství FiBL přednesl tři následující přednášky. Jako vědec a současně jako zemědělec s vlastními praktickými zkušenostmi hovořil na témata: Pastevní výkrm skotu; Jak dosáhnout produkce kvalitního hovězího masa; Hovězí od Meiliho – představení farmy, zkušenosti, kvalita produkce, uplatnění na trhu. Všechny tři přednášky spojovala myšlenka – v podstatě poselství pro budoucnost: krmení pro hospodářská zvířata není možné pěstovat na orné půdě, na té je potřeba pěstovat potraviny pro výživu lidí. Dr. Meili obsáhnul celou problematiku chovu skotu a odbytu hovězího masa – od plemen, resp. kříženců (mléčný skot x Limousine nebo Angus) přes ustájení, pobyt na pastvinách, krmení, lékařskou péči k porážce, ke kvalitě masa a jeho zpracování a prodeji. Následovala dlouhotrvající diskuse mezi přednášejícím a posluchači – z velké části chovateli masného skotu.
Poslední přednáška prvního dne se týkala vztahu člověka a krávy – František Krč, který se věnuje ošetřování paznehtů skotu a biodynamickému hospodaření, zprostředkoval přednášku Martina Otta, která byla prezentována 7. března 2014 v Berlíně – Nové myšlenky k prastarému vztahu mezi krávou a člověkem.
Tématem druhého dne semináře byl chov prasat v systému ekologického zemědělství. Marie Čechová z Mendelovy univerzity se věnovala aktuálním problémům chovu prasat – z pohledu konvenčního zemědělství a zmínila i potřebu věnovat se plemenům vhodným pro ekologické chovy.
Na ni navázal Tomáš Klejzar, Biofarma Sasov. Biofarma je v naší republice společností s největším ekologickým chovem prasat (přeštické černostrakaté prase). Výjimečné jsou zde nadstandardní podmínky chovu – doba odstavu, chov kanečků (ne-kastrace), pastevní odchov, pěstování krmiv (leguminózy); vlastní porážka i zpracování vepřového masa a jeho prodej do obchodního řetězce i koncovým zákazníkům. Přednáška byla velmi inspirativní.
Poslední přednášející byla Gudrun Illmannová z Výzkumného ústavu živočišné výroby. Představila výsledky Výzkumného projektu PRO PIG zaměřeného na rozvoj ekologických chovů prasat v Evropě, a dále připravovanou poradenskou příručku pro chovatele prasat v ekologickém zemědělství. Příručka je uživatelsky dobře srozumitelná, praktická – pomocí odpovědí na otázky týkající se krmení, ustájení, zdravotního stavu a celkově managementu dovede zemědělce k návodu, na co se zaměřit, co zlepšit, čemu věnovat pozornost. Rovněž závěr druhého dne semináře byl věnován odborné diskusi, která by mohla vést k rozšíření ekologických chovů prasat v naší republice.
více
Prezentace ke stažení ve formátu pdf:
Eric Meili - Jakost „Bio Weide-Beef“
Eric Meili - Produkce „Bio Weide-Beef“
Eric Meili - Pastevní výkrm s remonty bez kukuřice a jadrného krmiva na trvalých travních porostech
Gudrun Illmannová - Snížení dopadů zemědělské činnosti zlepšením zdraví, welfare a výživy prasat v EZ
Hubert Herrmann - Současný stav chovu masného skotu v ČR
Marie Čechová - Aktuální problémy v chovu prasat. Volba vhodného genofondu pro ekologický chov
Martin Ott - Nové myšlenky k prastarému vztahu mezi krávou a člověkem - text
Martin Ott - Nové myšlenky k prastarému vztahu mezi krávou a člověkem - obrazová příloha
Josef Sklenář - Alternativní systémy chovu prasat
Publikováno: 12.6.15