© 2015 - Bioinstitut - Institut pro ekologické zemědělství a udržitelný rozvoj krajiny
Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@bioinstitut.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect

Období realizace: 01/2018 - 9/2021
Registrační číslo: H2020-RUR-2018-1
Projekt je součástí evropského inovačního partnertsví EIP Agri.
Koordinátor projektu: DELPHY BV, Holandsko
Bioinstitut o.p.s. je v rámci projektu Best4Soil subdodavatelem jednoho z partnerů (FiBL Austria), a spolupodílí se na prezentaci a popularizaci výstupů projektu v České republice.
Vytvořit znalostní síť o postupech pro potlačování chorob přenášených v půdě.
Zdravé půdy mají zásadní význam pro rostlinnou výrobu. Zejména v intenzivních produkčních systémech jsou totiž půdní choroby hlavním limitujícím faktorem. V důsledku postupného omezování chemických fumigantů půdy a některých fungicidů, roste riziko chorob přenášených půdou při produkci zeleniny a polních plodin velmi rychle. Půdy jsou ohrožovány zejména parazitickými hlísticemi (Nematoda) a půdními patogeny.
Mnoho farmářů si jejich přítomnost neuvědomuje nebo jim chybí informace o skutečné situaci na farmě. Odběr vzorků půdy je sice dobrým nástrojem k posouzení situace, ale vzorkování stojí peníze a většinou se provádí pouze tehdy, když nastanou problémy. Navíc tyto možnosti nejsou dostupné v celé Evropě. Projekt proto navrhuje nové postupy, které umožňují udržovat, zlepšovat nebo obnovovat zdraví půd.
Význam chorob polních plodin přenášených v půdě způsobených patogeny a hlísticemi byl vyhodnocen skupinou EIP-AGRI: „Postupy integrované ochrany rostlin (IOR) pro potlačování chorob přenášených v půdě u zeleniny a plodin na orné půdě“.
Závěrečná zpráva projektu ZDE.
Tato pracovní skupina byla složena ze zemědělců, poradců, soukromých I státních společností a vědců z celé Evropy a díky tomu byla schopna sestavit reprezentativní přehled o současném stavu a nastávajícím vývoji v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
V rámci řešení projektu vznikla krátká videa, databáze, a praktické přehledy ve 22 úředních jazycích EU, která jsou volně přístupná odborné i laické veřejnosti. Součástí projektu je i aktivní šíření výsledků a výstupů mezi zemědělskou veřejnost. O konkrétních aktivitách v ČR budeme informovat na našich stránkách.
Databáze hlístic a patogenů, které mají vliv na pěstované plodiny (v současné chvíli dostupné pouze v anglickém jazyce, česká verze bude zveřejněna v nejbližších dnech)
Výuková videa najdete ZDE.
Praktické přehledy k videím najdete ZDE.
Kontakt: Ing. Jan Trávníček, e-mail: travnicek.j(et)hotmail.com
Více o projektu ZDE.
Bioinstitut o.p.s., Ondřejova 13, 779 00 Olomouc, e-mail: info@bioinstitut.cz
Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect